25 Şubat 2012 Cumartesi

Stephen King-Karanlık Çökünce (Korku-Gerilim)


Geçen sene zevk ile okuduğum bir kitapdı.Gece yatmadan önce çok güzel gidiyor.Gece yatağınızda biraz gerilmek ve korkmak istiyorsanız tam size göre bir eser.İçerisinde birbirinden bağımsız kısa öykülerin bulunduğu,çerez niyetinde gidebilecek bir kitap.Tabi Stephen King ustanın hayal gücüyle kısa öyküler birleşirse bu müthiş son kaçınılmazdır.Stephen King okumayı o kadar çok seviyorum ki anlatamam.

Buda Kitabın orijinal tanıtımı:
Stephen King, altı yıl önce yazdığı Karanlık Öyküler’den sonra okurlarına yepyeni bir öykü kitabı daha sunuyor. 2007 En İyi Kısa Amerikan Öyküleri Antolojisi’nin konuk editörü olan King, bir yıl boyunca yüzlerce öykü okudu. Edebiyatın bu dalına olan tutkusu Karanlık Çökünce’de açıkça görülüyor. Mutsuz bir pazarlamacının, arabasına aldığı dilsiz otostopçu bazen iyi bir dinleyici olabilir.

Kötü kolesterolünü düşürmek için egzersiz yaptığı bisikletin kendisini esir alıp korkunç bir yolculuğa çıkardığı bir adamla da karşıla-şabilirsiniz bu öykülerde. Ayna adlı öyküdeki kör kızın küçük bir öpücük ve hafif dokunuşla yarattığı mucize farklı ve ilginç bir öykü-dür. Karanlık Çökünce, ki buna ister akşam karanlığı deyin isterseniz alacakaranlık; insan ilişkilerinin insanlıktan uzak bir biçime dönüştüğü, hiçbir şeyin aslı gibi görünmediği, hayal gücünün, karanlıklar içine dağılan gölgelere ulaşmaya çalıştığı ve gün ışığının sönüp sizi korkularınızla baş başa bıraktığı zamandır. Ve işte bu, tam Stephen King okuma zamanıdır.

9 yorum:

 1. cok güzel bir kitap tavsiyesi tesekkürler:)

  YanıtlayınSil
 2. Ne zamandır Stephen King okumuyorum , arasıra değişik şeyler okumak lazım , teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 3. karabiberinmutfaği teşekkürler yorumun için.
  Kitapayracı hiç okumadıysan sana önerebileceğim kitaplardan başla.''O'' kitabı çok güzeldir.Karakule serisi mükemmeldir.Mahşer,sadist,cep ve daha sayamadığım onca kitap.Yani biran önce okumalısın derim.Adamın hayalgücüne akıl sır ermiyor.
  Zeynep haklısın ara sıra değişiklik yapmak hoş oluyor.Mesela ben polisiye-gerilim manyağı bir insanım ama ara sıra romantik kitaplarda okuyorum.Yoksa psikopata bağlayacağım kendimi:)

  YanıtlayınSil
 4. Canım gene hrika kitaplar
  sen her zaman en güzelini sunarsın
  iyi akşamlar.:)))

  YanıtlayınSil
 5. Kesinlikle tam benlik bu kitap..
  Sevgiler canıııım..
  İyi bir hafta diliyorum.

  YanıtlayınSil
 6. Teşekkürler,beğenmene sevindim.Sanada hayırlı haftalar...

  YanıtlayınSil
 7. king severim. bütün kitaplarını okuyorum. ama dean r. koontz daha çok seviyorum.
  :)

  YanıtlayınSil
 8. Adını duymuştum Koontz'un.Çok sağlam kitapları var onunda.Kesin okuyacağım zaten onu da..

  YanıtlayınSil

Değerli Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler..