30 Kasım 2012 Cuma

Bi Tur Versene:Bisikletin Üzerindeki ÇocuklukBi Tur Versene bir çeşit albüm kitap. 1990’ların ortasından beri yoluna “bağımsız bir çizer-yazar” olarak devam eden Aydan Çelik çiziyor, yazıyor ve bisiklet üstünde çocukluğunu arıyor.


Açıkcası bayağı ilgimi çekti bu kitap.Kitapçılardaki yerini almaya başlamış.Bir dahaki alışverişimde almayı düşünüyorum.


Kitaptan:

*John Lennon: “Çocukluk rüyam, bir bisiklete sahip olmaktı. O bisiklete kavuştuğumda Liverpool'daki, belki de dünyadaki en mutlu çocuk bendim. Çoğu çocuk geceleri bisikletlerini dışarıda bırakıyordu ama ben eve alıyordum. Hatta ilk gece onu yatağımda sakladım.”

*Critical Mass, petrol devleriyle onların emrindeki hükümet yöneticilerinin bizlere emrettiği değerleri reddeden bisiklet sürücülerinin mücadelesidir. Bir CM eyleminde arkada kalan grup taksicilerin tacizine maruz kalınca, öndeki grup bunu haber alınca, arkadaşlarıyla dayanışmak için geriye dönünce, yol kenarında çiçek satan “İlle de Roman Kızı” arkalarından bağırınca ortaya çıkıyor bu slogan: “Yürüyün Seferoğulları. Yeşil Vadi bizimdir.” Tosun Paşa filminden kopup gelen bu slogan sadece CM’in değil, Türk bisiklet hareketinin mottosudur.

8 yorum:

 1. Benim de ilgimi çekti. Paylaşımın için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. benim çocukluğumdada pisikletim olsun çok istemiştim.
  ellerinize sağlık:))

  YanıtlayınSil
 3. @bir kase lezzet
  Çocukken deli gibi sürerdim,hey gidi hey:)

  YanıtlayınSil
 4. Bu gün aynı kitabı bir başka blogda daha duydum, iyice merak ettim:)

  YanıtlayınSil
 5. @Asya Yazar
  Aynen bende epey merak ettim.Bu cümleyi çocukken çok kurardık ama değil mi:)Bisikletini ver de bir tur atalım:)

  YanıtlayınSil
 6. Banada çocukken derlerdi, versene bir tur atayım :) veya ben derdim :) çocukluk ve onu çağrıştıran kitapları severim.

  YanıtlayınSil
 7. @Aslı
  Aynen anılarımız depreşti bir anda:)

  YanıtlayınSil

Değerli Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler..