6 Aralık 2012 Perşembe

453 Adet Yasaklı Kitap Artık ÖzgürMarx, Lenin, Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Said-i Nursi ve Mahir Çayan'ın da aralarında bulunduğu şair ve yazarlara ait 453 kitapla ilgili yasak, 63 yıl sonra kaldırıldı. Yasağı kaldırılan kitaplar arasında 1961 tarihli Tommiks çizgi romanı da bulunuyor.


İSTANBUL - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ''Üçüncü Yargı Paketi'' kapsamında yeniden değerlendirilmesi için gönderdiği "Yasaklı Yayınlar Listesi"yle ilgili incelemeyi tamamladı.

Habertürk gazetesinin haberine göre; Basın Cumhuriyet Başsavcısı Kürşat Kayral, 453 kitap, 645 gazete, dergi, broşür ve pankart üzerindeki yasağın kaldırılmasına karar verdi.

Savcı Kayral, kararının gerekçesinde 3. Yargı Paketi’ndeki düşünce ve ifade özgürlüğüne vurgu yaptı.

"Yasaklamaların kaldırılması, toplumda yeni bir beyaz sayfa açacaktır" diyen Başsavcı Kayral, "İfade hürriyetinin birçok farklı hürriyetten oluşan bir bütün olduğunu kimseye anlatamıyorsak kralın çıplak olduğunu bilmemizin bir önemi olmaz" ifadelerini kullandı.

Kararla birlikte Said-i Nursi'nin "Tarihçe-i Hayat"ı, Marx’ın "Komünist Manifesto"su, Lenin'in "Devlet ve İhtilal"i, Mahir Çayan'ın "Toplu Yazılar"ı, Aziz Nesin'in "Azizname"si, Nazım Hikmet'in "Bütün Eserleri" ile 1961 tarihli "Tommiks" çizgi romanının da aralarında bulunduğu kitaplarla ilgili 63 yıllık yasak da kalkmış oldu.


10 yorum:

 1. Hayırlara vesile olur umarım:)

  YanıtlayınSil
 2. Tommiks'in de yasaklı olduğunu bilmiyordum doğrusu :) yasakların kalkması elbette iyidir.
  Bir ara Ahmet Altan kitaplarına takmıştım bütün kitaplarını aldım ama Sudaki İz adlı kitabını bulamıyordum. Dedilerki yasaklıydı o kitap, daha sonra bulup okudum ama.

  YanıtlayınSil
 3. @Aslı
  Tom Miksi bende bilmiyordum:)Aslında kitaplar yasaklanmamalı ya.Gerçi bazı konular açısından yasaklanması normal gelebilir tabi..

  YanıtlayınSil
 4. tommiks yasaklamak.
  :)
  bu haberi de senden duymuş oldum.
  eh yasak kalkması iyi bişi.
  :)

  YanıtlayınSil
 5. hayırlı akşamlar:)
  sizlerden neler öğreniyoruz.
  teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
 6. Haberi gazetemde okuduğum zaman sevindim, çocukluğumun Tom Miks'i de yasaklıymış meğerse, çok komik.
  Gerçi, bence diğer kitapların yasaklanması da çok komik.
  Kitap okunmayan bir ülkede bu yasaklar abesle iştigalden başka bir şey değil.
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 7. @RABİA SERTELİ
  Gayey güzel bir açıklama olmuş.Yorumunuz için teşekkürler..

  YanıtlayınSil

Değerli Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler..