20 Aralık 2012 Perşembe

Ahmet Ümit-Beyoğlu Rapsodisi (Polisiye-Gerilim)

Polisiye-Gerilim sever olarak Ahmet Ümit favori yazarlarım arasındadır.Daha önce iki kitabını okumuştum ama bu kitap kadar etkilenmemiştim.Yazar romanın sonunu öyle ustalıkla bağlamış ki şok oldum adeta.Bunca zamandır Polisiye-Gerilim okuyorum ama böylesine ters köşe olduğumu hatırlamıyorum.Çok özel bir roman gerçekten.Temposu gayet iyiydi zaten ve sonunun bu kadar etkili olması beni çok mutlu etti.Sonu bu kadar ustalıkla bağlanan bir roman okumayalı uzun zaman olmuş:)


Romanın adından da anlayacağınız üzere,çoğu bölümü Beyoğlu'nda geçiyor.Yazarımız Beyoğlu'nu o kadar güzel tasvir etmiş ki;kitabı okurken o yerlerde dolaşmış,o havayı solumuş gibi hissettim.Beyoğlu'nun kafelerini,dükkanlarını,restorantlarını,barlarını,havasını ustalıkla betimlemiş yazarımız.Hiçbir ayrıntıyı atlamamış.Bir de Beyoğlu için yapmış olduğu Babil Kulesi benzetmesi çok hoşuma gitti.Konusuna değinecek olursak:

Çocukluklarından beri birbirlerinden kopamayan 3 tane karakterimiz var.Bunlar Selim,Kenan ve Nihat.Aynı okulda büyümeleri,aynı semtte yetişmeleri onları birbirine daha çok bağlamıştır.Arkadaştan ziyade kardeş gibidirler.Büyüdüklerinde ise hepsi  ayrı iş kollarında kendilerine yer bulmuşlardır.Selim ağırbaşlı bir karakter olarak çıkıyor karşımıza.Her şeyi mantık süzgecinden geçirdikten sonra kararlarını veren bir karakterdir.Kenan ise tam bir çılgındır.Aklına ne eserse onu yapan tiplerdendir.Nihat ise onlara göre daha savunmasız bir karakterdir.

Kenan bir uçak kazası geçirir ve aklına ölümsüzlük olgusu gelir.Bu dünyada ölümsüz olmak istemektedir; olaydan sonra.Ölümsüzlük derken hiç ölmemek değil,öldükten sonra da yaptığı işlerle anılmak ister aslında.Ve bu yüzden fotoğraf tutkusu onu esir alır.Öyle bir sergi yapmalıdır ki ölse bile o anılmalıdır.Bu merak bakalım bu arkadaşların hayatını nasıl etkileyecek?

Aslında Katya karakterine de değinmek isterim.Katya Rus asıllıdır ve Kenana sergi için yardımcı olmaktadır.Ancak bu serginin konusu çok tehlikelidir.Sergide cinayetlere kurban olan kişilerin fotoğrafları vardır.Heyecanla başlayan bu merak bu insanların başına bela mı olacak dı?Yoksa onları ölümsüz yapmak için bütün bunlar bir araç mıydı?

Beyoğlu'nda işlenen cinayetler,bunları çözmeye çalışan bir avuç insan ve hakikat.Romanın sonunda şok olacağınızın garantisini verebilirim:).Şiddetle tavsiye edilir...

31 yorum:

 1. hımmm işte bunu okumadım.
  iyimiş okunurmuş.
  :)

  YanıtlayınSil
 2. Benim de en beğendiğim romanıdır.

  YanıtlayınSil
 3. Ah yapmayın! Beyoğlu tasvirleri şahane olsa da kurgu doğrudan bir Agatha Christie kitabından "alınma" maalesef. Keyifle okuyarak sonuna geldiğimde gerçekten büyük şok yaşamıştım ben de, Chritie kitabının aynısıydı çünkü! Bu durum kitap boyunca aldığım tüm okuma zevkini tek kalemde sildi maalesef...

  YanıtlayınSil
 4. @Tankut Yıldız
  Valla bahsettiğin Agatha kitabını okumadığım için bu konuda yorum yapamayacağım.Belki okusaydım sizin gibi düşünebilirdim ama sonu çok güzeldi bence.

  YanıtlayınSil
 5. Çok beğeniyorum ahmet ümit kitaplarını, favori yazarım, beyoğluna istanbula sevdalı biri için yazılmış harika bi kitap =)

  YanıtlayınSil
 6. Çok güzel bir kitap sonuna kadar tahmin ededim katili beyoğlunu çok güzel anlatıyor bir de :)

  YanıtlayınSil
 7. Ben de çok beğenmiştim,hatta ilk başladığımda okudukça bu kadar güzelleşeceğini ummuyordum:)

  YanıtlayınSil
 8. Ben de okuduğumda çok beğenmiştim özellikle sonundan da çok etkilenmiştim. Sonra kitabı araştırınca Tankut Bey'in dediği gibi kurgunun Agatha Christie'nin kitabından alındığını öğrenmiş oldum. Kurgunun alıntı olması hiç hoş değil fakat yine de İstanbul'u Ahmet Ümit'le yeniden keşfetmek çok güzel.

  Agatha'nın Roger Ackyord Cinayet'ini okumayanlar okurken çok keyif alacaklardır.

  YanıtlayınSil
 9. ben Ahmet Ümit'ten ilk kez aşk köpekliktir'i okuyorum okuyorum diyorum çünkü aylardır elimde. O kitabın yanında en az 6-7 tane kitap okudum bitirdim ama o kitabı bir türlü bitiremedim hiç sevmedim hiç beğenemedim. Belkide hep kısa kısa hikayeler yüzünden adapte olamadım :( Ahmet Ümit'le böyle tanışmak kötü oldu çünkü artık hiç bir kitabını okumak gelmiyor içimden. Bu kitap yorumundan sonra acaba bu kitabı okusam mı diyorum?

  YanıtlayınSil
 10. Bu kitabı okudum hatta kitaplığımd da var ama unutmuşum biliyormusunuz? :) şimdi sizde okuyunca karakterleri ve konusunu hatırladım.

  YanıtlayınSil
 11. ters köşe ha?aldım notumu ben:)

  YanıtlayınSil
 12. bilemedim ama bana baya ters köşe oldu :)

  YanıtlayınSil
 13. Tadında polisiye kitaplarını seven birisi olarak ellerinize sağlık. Özel ve güzel yorumuna teşekkür ederim
  nice senelere hep beraber:)))

  YanıtlayınSil
 14. @ilknur AKPINAR
  Ben de sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum.

  YanıtlayınSil
 15. @kitapkokusuesra
  Haklısın Beyoğlunu çok güzel tasvir etmiş.Yaşatmış adeta.Sonu ise gerçekten bombaydı:)

  YanıtlayınSil
 16. @asabi bakire
  Başlarda biraz durağan gibi görünsede ilerledikçe sarıyor insanı,güzeldi..

  YanıtlayınSil
 17. @BeyazKitaplık
  Bahsettiğiniz kitabı iyi ki okumamışım,aksi halde fena eleştirirdim:)Bu tür alıntılar hoşuma gitmiyor.Özgün olmakta fayda var ama kitap güzeldi gerçekten.

  YanıtlayınSil
 18. @Kelebeğin Hisleri
  Kesinlikle oku derim çok güzel ve sürükleyici bir kitap.Patasana ve Bab-ı Esrar kitabını da çok beğenmiştim ben.

  YanıtlayınSil
 19. Ahmet Ümit'i okumama olayımı aşmalıyım sanırım. Eğer bir gün başlarsam, o kitap bu olucak sanırım.
  bloglara uğrayamalı baya oluyor. yeni düzenin harika olmuş! :)

  YanıtlayınSil
 20. @OnTheRoad
  Sağolasın,birkaç ay oldu bu temayı uygulayalı.Ben de işlerimden dolayı pek bakamıyorum bu ara.Ahmet Ümit okuyun derim:)

  YanıtlayınSil
 21. Bu kitaba ben de yer versem sizden farklı birşey yazmazdım sanırım:) Ahmet Ümit benim de favorimdir, keza kitap da öyle.Bundan böyle takipçinizim:)

  YanıtlayınSil
 22. @dicembre
  Ben de takipçinizim teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
 23. Hiç Ahmet Ümit okumadım. Ama denebilir o zaman..

  YanıtlayınSil
 24. bu kitap tam bir harika lise bire gidiyorm dil anlatm hocamız her hafta bir kitap bitirmemizi istiyo ve inanın kitap okumayı sevmeme ragmen tek severek okudugm kitap beyoglu rapsodisi olmuş ahmet ümit çok usta bi yazar cok akıcı bir dili var kitabı bitiremem,iş olsamda bu kitabı çokk sevdim
  AHMET ÜMİT<3 BEYOĞLU RAPSODİSİ<3

  YanıtlayınSil
 25. @Adsız
  Ahmet Ümit iyidir.Bu kitapda çok sağlamdır:)

  YanıtlayınSil

Değerli Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler..