26 Aralık 2012 Çarşamba

Coetzee ve Auster'ın Mektupları Türkçe'de


Çağımızın iki büyük yazarı Paul Auster ve J.M. Coetzee arasında 3 sene süren yazışmalar kitap oldu. İşte, Ocak ayında Can Yayınları'ndan çıkacak kitabın hikayesi...

Avustralyalı Nobel ödüllü yazar J.M. Coetzee ve ABD'li yazar Paul Auster'ın mektuplaşmaları önümüzdeki yaz "Here and Now: Letters, 2008-2011" adıyla basılacak. Türkiye'de ise mektuplar, Can Yayınları'ndan çıkacak.

2008-2011 arasında 3 yıl süren bu mektuplaşmada iki yazarın ele aldığı konular, spor, film festivalleri, politika, finansal kriz, aile, sanat ve evliliğin de aralarında olduğu değişik alanları kapsıyor.

Yıllardır birbirlerinin kitaplarını okumalarına ve (Samuel Beckett’in 100. doğum yılı nedeniyle, Auster’ın Grove Press Yayınevi için hazırladığı dört ciltlik toplu yapıtların bir cildine önsöz yazmasını Coetzee’den rica ettiği) 2005’ten beri iletişim içinde olmalarına karşın, 2008 Şubat ayına kadar bu iki yazar hiç karşılaşmadılar. New York’a döndükten kısa bir süre sonra Auster, Coetzee’den şöyle bir mektup aldı:

“Seni belki ilgilendirecek, belki de ilgilendirmeyecek bir önerim var. Grove’un yayınladığı Beckett’e yaptığımız katkılardan biraz daha özlü bir ortak çalışmaya ne dersin? Şimdiye kadar hiç kimseyle ortak bir çalışmam olmadı, ama bunu seninle yapmanın keyifli olacağını düşünüyorum, hatta Tanrı isterse birbirimize esin kaynağı bile olabiliriz.

Belirli bir konu önerim yok, ama bu fikri prensip olarak beğenirsen, senin bir takım öneriler getireceğine eminim. Ya da belki aklında veya bir çekmecenin dibinde zaten bir şeyler vardır.

Arada uzun mesafeler olduğu zaman, böyle bir işbirliği dostluğu pekiştirmeye yarar gibi geliyor.”

Öneri Auster’ın ilgisini çekti. Coetzee’ye yazdığı cevapta, ilgilendikleri her konuda ucu açık bir diyalog sürdürmelerini önerdi. “Aslında,” diye yazdı, “bu, aynı şehirde yaşıyor olsaydık, buluştuğumuz zaman konuşacağımız türden konular olmalı. Ama sadece sofra sohbeti değil de, daha güçlü, daha ses getiren bir şeyler.”

Coetzee de bu görüşü paylaşınca bu kitapta yer alan mektuplar yazılmaya başladı. İlk plan, projeyi iki yıl sürdürmekti; ama ikinci yılın sonuna gelirken yazışmaya bir yıl daha devam etmeyi kararlaştırdılar. Auster, “Bu işten büyük keyif aldığım için mektuplaşmayı kesme düşüncesi bana hüzün veriyor, bu iki yılın sonunda seni bir arkadaş, gerçek bir dost olarak gördüğüm için de iletişimi koparmayı hiç istemiyorum,” diye yazdı. Coetzee buna şöyle cevap verdi: “Tabii ki iki gerçek dostuz. İstersen kan kardeşi bile olabiliriz. Gelecek karşılaşmamızda, kanlarımızı karıştırma töreni yapabiliriz.”


10 yorum:

 1. Paul Auester bütün kitaplarını okuduğum bir yazar, Coetzee ise yine çok sevdiğim bir yazar. Geçen yıl ikisininde yaşam öykülerini okumuştum. Her ikisi de bu yazışmadan hiç söz etmiyorlar, benim için süpriz oldu bu ve çok sevindim.Teşekkürler, çıkar çıkmaz okuyacağım:)

  YanıtlayınSil
 2. Bu mektuplardan hiç haberim yoktu, iki çok iyi yazarın bu Mektuplaşmalarını merakla okuyucaz sanırım. Teşekkür ederim bilgi için :)

  YanıtlayınSil
 3. Paul Auster'in tek bir kitabını okumadım...
  Adını da Başbakanımızla olan diyaloğunda duymuştum...
  Kitapçı raflarında eserlerini bulacağımdan eminim...
  Saygılar.
  İyi yıllar..

  YanıtlayınSil
 4. @asyayazar
  Ben çok istememe rağmen okuyamadım.Kitaplarına da denk gelemedim bir türlü.İlk alışverişimde deneyeceğim bu yazarı..

  YanıtlayınSil
 5. @Aslı
  Ben teşekkür ederim,sevgiler..

  YanıtlayınSil
 6. Cahillik almış başını gidiyor. İki yazarıda okumadım. Bu aralar okurmuyum. Uzun bir süre daha düşünmüyorum.

  YanıtlayınSil
 7. vay anasına bilmiyodum.
  bak seeen.
  :)
  heeeey işte biraz da gerçek edebiyat.
  :)

  YanıtlayınSil

Değerli Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler..