14 Mart 2013 Perşembe

Bir Yoksul Mahalle Romanı..


Ağır demir sokak kapısını dışarıda hızlanıp deli deli savrulan karların üzerine gıcırtılarla kapattılar. Kapıyı kapatır kapatmaz yakındaki caminin minaresinden birden patlayan yatsı ezanı, kalın demir kapının içinden geçti, girişteki boşlukta pul pul dökülmüş rutubetli duvarlara çarpa çarpa karanlığın ortasında çınladı. Karanlığın ve yüksek sesle okunan ezan sesinin içinde, bir nehire giren biri gibi, kısa bir an kıpırtısız, öylece durdular.

Annesi nemli duvarda otomatik düğmesini bulup birkaç kere bastı. Işık yanmadı. ‘Kafasına göre çalışıyor, şunu da birtürlü yaptıramadılar.’ Kat başlarındaki aydınlığa bakan küçük pencerelerdeki kül rengi loşluğa yağan karlar ve karanlık.

Karanlığın içinde annesinin kolunun ılıklığı... Meryem, uzun sürmüş ağrılı bir gecede, ateşler içinde, ağrılar ve kâbuslarla uyuduktan sonra, karanlığın ortasında birden uyanıp ağrının tamamen geçtiğini anladığı gecelerden birinde duyduğu huzur ve mutluluğun aynısını duydu.”

Bir yoksul mahalle peyzajı... Sürüsüne bereket kedi köpek, cam çerçeve, mutfak soba, duvar kaldırım, cami minare değil ama sadece; insan hallerini, kalpleri nazmeden bir peyzaj. İklimle akraba, kâh rüzgârın, kâh yağışların, kâh yaz sıcağının refakatinde, delirmenin ayartısıyla koyun koyuna, kırık gönüllü hayatlar... Çaresizliğin içinde ümidini ve iç huzurunu taştan çıkartan, kimi de çıkartamayanlar…

Büyük bir çizer olarak zaten edebiyata peri tozları serpmiş olan Engin Ergönültaş’tan, üzerinde beş sene çalışılmış büyük bir roman.

'Minare Gölgesi' İletişim Yayınları etiketiyle kitapçılarda.

7 yorum:

 1. aaaaa bunu duymadım.
  ama yazarı iyi bilirim, mizahından.
  kaçırmayım bunu.
  :)

  YanıtlayınSil
 2. Bilmediğim bir kitap Cumhuriyetim, ama anlatımdan iyi bir kitaba benziyor. Alınacaktır diyorum :)

  YanıtlayınSil
 3. Tasvirler iyi çalışılmış, alıntılara bakarsak, ama sıkmadan okutabilecek mi ipucu yok benim için, zira bildiğimiz toplumsal bir konu üzerine görünüyor eser :)

  YanıtlayınSil
 4. @deeptone
  Yeni çıktı zaten duymaman normal.Kısa süre içerisinde ben de deneyeceğim:)

  YanıtlayınSil
 5. @Aslı
  Açıkcası beni de cezbetti kitap.Okuyunca paylaşırım yıine:)

  YanıtlayınSil
 6. @N.Narda
  Okuduktan sonra belki biraz daha yardımcı olabilirim size,sevgiler..

  YanıtlayınSil

Değerli Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler..