28 Ekim 2015 Çarşamba

John Verdon-Gözlerini Sımsıkı Kapat

Daha önce şöyle bir etkinlikten bahsetmiştim.İşte bu etkinliğin ilk paylaşımı için Şenay Bn hanıma teşekkür ederiz.Kendisine BURADAN ulaşabilirsiniz.Yazılarını severek takip ettiğim bir arkadaşımdır.Bloğunu tavsiye ederim.Bu güzel paylaşıma da yorumlarınızı bekliyoruz:)Sevdiğim bir yazardır John Verdon.Şimdi gelelim Roman Yorumuna:


John Verdon'ın yazmış olduğu bu nefes kesici kitap 566 sayfadan oluşuyor.
 "Aklından Bir Sayı Tut" u okuyanların bildiği gibi Süper Dedektifimiz bu kitapta da gizemli bir cinayeti çözmeye çalışmaktadır. Jillian Perry, düğün gününde başı kesilerek öldürülen genç bir kadındır. Annesi polislerin bu olayı çözmesindeki yetersizliğini fark edip Gurney'den yardım ister.

  Jillian tacizci bir sosyopattır. Farklı cinsel tercihleri olduğu için ailesi tarafından sapkın istekleri olan genç kızların gönderildiği okul "MAPLESHADE AKADEMİ" ye gönderilir. Okulun yetkililerinden psikolog Dr. Ashton ile tanışır ve evlenmeye karar verirler. Düğün, havadan helikopterlerle ve sabit kameralarla hiçbir anı kaçırılmayacak şekilde kaydedilir. Jillian, Dr. Ashton'ın yardımcısı Hector Flores'i düğüne çağırmak için Hector'un kaldığı kulübeye girer. Karısının uzun süre ortalarda görünmediğini fark eden Ashton kulübeye gider ve çığlık atarak yere düşer: Jillian'ın kafası gövdesinden ayrılmıştır ve gövdesine bakacak şekilde masaya konulmuş olarak durur. Polisler geldiğinde kulübede herhangi bir iz bulamazlar ve köpekler kokuyu takip ederek cinayet silahı olduğu düşünülen palanın bulunduğu yere kadar gidebilirler. Şüphesiz herkes katilin Hector Flores olduğundan emindir fakat hiçbir yerde Hector'u bulamazlar.
   Gurney, bu cinayetle Mapleshade arasında bir bağlantı olduğunu düşünür ve tahmininde haklı olduğu bellidir. Çünkü; Mapleshade mezunları arasından haber alınamayan çok sayıda öğrenci olduğu tespit edilir. Gurney cinayet çözümünü H harfiyle modeller. Harfin ilk uzun çizgisi "Mapleshade", diğer çizgi "Karnala Modaevi" ve yatay çizgi bu ikisi arasında iletişimi sağlayan kişi. Ve bu kişi kim?

 Hector Flores'in amacı aslında ne?
Edward Vallory kim?
Gerçek bir Skard ailesi var mı?
Karnala gerçekten kıyafet işinde mi?
Ölen kızların kafalarının kesilmesinin nedeni ne?
Hector Flores katilin gerçek adı mı? Yoksa Hector Flores diye biri hiç olmadı mı?
Dr.Ashton göründüğü gibi mağdur eski eş mi yoksa daha fazlası mı?

   Kitap boyunca bu ve benzeri sorulara cevap arayacaksınız. Ama hepsinin çözümü şu cümlede gizli "Her şeyi söylemiş olabilir".

   Ben John Verdon'ın son kitabı "Şeytanı Uyandırma" yı pek beğenmemiştim açıkçası. Ama bu kitap kesinlikle "Aklından Bir Sayı Tut" la yarışır. Oluşturulan bütün teoriler her an değişebiliyor. Hangisi doğru hangisi değil muhakemesi son sayfaya kadar sürüyor. Gurney'in olaya yaklaşımı yine muhteşem elbette. Kitapta oldukça ayrıntı mevcut sonunda bu ayrıntıların hepsi bir araya geliyor ve mükemmel bir sonla bitiyor kitap. Gerçi diğer kitapların sonunda olduğu gibi bu kitapta da Gurney yaralanıyor ve hastanede açıyor gözünü. Bu sanırım John Verdon'ın ritüeli oldu artık:)).

4 yorum:

 1. John Verdon'u hiç okumadım. Şu an elimde yazarın Aklından Bir Sayı tut kitabı var. Eğer kitabın arka kapağında yazılan övgü dolu sözlerin yarısı doğruysa çok güzel bir kitap okuyacağım demektir. Bu kitaptan sonra yazarın diğer kitaplarını okuyup okumayacağıma karar vereceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aklından bir sayı tut romanı çok güzeldir.Beğeneceğinizi ümit ediyorum.

   Sil
 2. John Verdon ın bende hiç bir kitabını okumadım. sanırım kitap yorumunu okuduktan sonra okumaya karar verdim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Ben de Şenay hanıma bu güzel kitabı paylaştığı için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Değerli Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler..