2 Aralık 2015 Çarşamba

Ahmet Ümit'in Son Romanı:"Elveda Güzel Vatanım" Raflarda.Ahmet Ümit’in son romanı Elveda Güzel Vatanım dün itibari ile raflardaki yerini aldı.Ümit romanda İttihat Ve Terakki'yi konu almış.Bu roman için Balkanları karış karış gezmiş Ümit.Roman daha şimdiden ses getirecek gibi.Nitekim ilk baskıda 250.000 adet kitap yer almış.

Yazara başarılar diliyoruz.Zaten Ahmet Ümit çok kaliteli bir yazar olarak kendini kanıtlamıştır. Ben de bir süre sonra okumaya çalışacağım. İşte romandan bir kesit:

“Selanik’teki evimin balkonu zannederim çok daha genişti bu odanınkinden… Zannederim derken içim acıyor, insan doğduğu şehri, yaşadığı evi unutabilir mi? Elbette unutamaz ama detaylar siliniyor işte birer birer. Ölüm, şehirlerimizi kaybetmeyle başlar… Kim söylemişti bu cümleyi hatırlamıyorum, ama doğru olduğu kesin, doğru lakin eksik. Ölüm, şehirlerimizi kaybetmeyle başlar, vatanımızı kaybetmemizle neticelenir, can vermek ise sadece aciz bir finaldir. Şu anda, kabusu andıran o duygu kemiriyor içimi. Şehrimi çoktan yitirdim, sıra vatanıma geldi. Belki onu da çoktan yitirdim ama farkında değilim…

Sahi nedir ülke? Ülke değil vatan. Bir toprak parçası mı sadece, belki uçsuz bucaksız denizler, derin göller, yalçın dağlar, verimli ovalar, yemyeşil ormanlar, belki kalabalık şehirler, tenha köyler… Hayır, bütün bunların ötesinde bir anlam taşır vatan. Ne sadece toprak parçası, ne su havzaları, ne ağaç silsilesi… Annemizin şefkati, babamızın saçlarına düşen ak, ilk aşkımız, doğan çocuğumuz, dedemizin mezarı, korkaklığımız ve kahramanlığımızdır vatan… Vatanı olmayan insanın hayatı da olmaz. Bir vakitler zihnim, kalbim bu fikirlerle doluydu. Şimdi? Şimdi bilmiyorum…

Evet, nasıl ki o koca vatan parça parça dağılarak yok olmaya yüz tuttuysa, fikirlerim, ideallerim, amaçlarım bütün bir hayatım eriyip yok oluyor. Endişelenme, henüz bedenim yerli yerinde, ne var ki ruhum epeydir can çekişiyor. Bu o kadar acı verici ki, bazen neden uzatıyorsun bu işkenceyi diyorum kendime. Bazen kendi elimle son vermek istiyorum bu hazin maceraya. Sonra vazgeçiyorum. Ölümden korktuğumdan değil, yaşamayı sevdiğimden de değil, sadece o tuhaf merak duygusu yüzünden. Ama belki de bütün bunlara gerek kalmayacak, ülkenin yeni sahipleri son verecekler yorgun bedenimde hala çarpmayı sürdüren inatçı kalbimin çırpınışlarına. Bu ihtimal kuvvetle muhtemel… Arkadaşlarımın başına gelen, zannederim benim de başıma gelecek. Ya karanlık bir köşede kafama sıkılmış bir kurşunla ya da ustaca tezgahlanmış bir mahkeme kararıyla yağlı ilmeğin ucunda can vereceğim. Hissediyorum her an, her saat, her gün çember daralıyor. O yüzden yazıyorum bu satırları sana. Buna hakkım olmadığını biliyorum, fakat inan bana, başka çarem yok.”
16 yorum:

 1. Ahmet Ümit hayranı olarak kitabının çıkmış olmasına çok sevindim. ve hemen almalıyım diyorum :-)

  YanıtlayınSil
 2. Ahmet Ümit'in bir kitabını okumuştum, Beyoğlu Rapsodisi. Bir kitabını da yarıda bıraktım, Sultanı Öldürmek. Yazış tarzı bana göre değil sanırım yazarın ki pek hoşuma gitmedi. Bu kitabı tarihi konusu neticesinde ilgimi çekti. Ama her insan tarihi roman yazamaz kanaatindeyim. Bu kitabını okuma listeme ekleyeceğim, benden önce bir çok kişi okuyacaktır. Objektif değerlendirmeleleri okuyarak kitap hakkında daha fazla bilgi edinirim diye düşünüyorum. Bu kitabı okuyana kadar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Genel anlamda ben de Ahmet Ümit okumayı severim. Beyoğlu Rapsodisi güzeldi bence.Patasana ve İstanbul Hatırası da çok güzeldi. Bu kitabı tarihi bir kitap olmuş sanki,okuyup göreceğiz ,sevgiler.

   Sil
 3. hemen hemen almam lazım çok severim...

  YanıtlayınSil
 4. Ahmet Ümit yazmışsa alınır. Bu romanını da seveceğime şimdiden eminim :-)

  YanıtlayınSil
 5. Ahmet Ümit kitaplarını genelde severim ama bazen betimlemeleri çok sıkıyor konuyu dağıtıyor...Ama bu kitap çok ilgimi çekti en kısa zamanda alacağım...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef betimler bazen çok sıkabiliyor.Benim de ilgimi ćekmiş durumda.Merakla alacağım günü bekliyorum:)

   Sil
 6. Ahmet Ümit severler olarak gözümüz aydın diyelim :)) Dün 6 saat kitap imzalamış.

  YanıtlayınSil
 7. Ardı ardına yazıyo bu adamlar, bayılıyorum ya...
  İlham perisi denen bişey var, onu neyle besleyip sürekli yanlarında tutuyolar anlamış değilim :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunu ben de anlamıś değilim. Adamlar her türlü yazıyor. Helal olsun:)

   Sil
 8. Okumak istediğim kitaplar arasında. Sıra o kadar kalabalık ki torpil yapıp araya kaynatabilirim.

  YanıtlayınSil

Değerli Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler..